Zdalne nauczanie - dzieci trzyletnie

poniedziałek, 04 maj 2020 09:17

Propozycje zabaw i ćwiczeń  dla dzieci 3- letnich i ich Rodziców  do realizacji w dniach 4 - 8 maja 2020r.       

Polska to mój dom

Cele:
kształtowanie tożsamości narodowej: mówimy po Polsku, jesteśmy Polakami, nasz kraj to Polska, budzenie przywiązania do swojego kraju, poznanie godła, flagi, hymnu  – symbole narodowe; kształtowanie przynależności do rodziny; uwrażliwianie na potrzebę zapamiętywania nazwy ulicy, na której się mieszka, podawanie nazwy swojej miejscowości; rozpoznawanie i podawanie nazw budynków charakterystycznych dla swojej miejscowości  

1. Dom – słuchanie fragmentu wiersza A. Bernat.

Zwierzęta kochają i łąkę i las,
a ryby swą rzekę jak nikt.
Ptaki tu drzewa mają,
by wracać do gniazd,
a kwiaty w ogrodzie swój świat [...]
Na ziemi jest wiele i wiosek, i miast.
Jak wiele, któż zliczy je, kto?
Jedno miejsce jest nasze, by przeżyć swój czas,
o miejscu tym mówi się DOM.
Na ziemi, to każdy z nas wie,
jest miejsce, gdzie dobrze mu jest!

Rozmowa na temat wiersza. Dziecko  opowiada, gdzie mogą być domy zwierząt. Wypowiada się także na temat swojego domu.

2.„Duży i mały dom” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko  porusza się w rytmie muzyki. Na hasło: Małe domy dziecko przykuca i układa ręce nad głową w kształcie daszku, na hasło: Duże domy – staje na palcach i układa ręce nad głową w kształcie daszku.

3. „Moje miasto” – zabawa dydaktyczna. Rodzic rozkłada zdjęcia charakterystycznych miejsc miasta  Radomska- zdjęcia, ilustracje, Internet
Dziecko ogląda zdjęcia, próbuje określić, jakie miejsca przedstawiają, i mówi, czy były tam z rodzicami.

4.„Kolorowe miasteczko” – słuchanie wiersza D. Gellner oraz rozmowa na jego temat.

Nad kolorową rzeczką
jest kolorowe miasteczko.
Domy są w nim zielone,        
A dachy ciemnoczerwone.
Koty- niebieskie,                    
pomarańczowe są pieski,      
a gęsi, barwne jak pawie,     
pływają po kolorowym stawie.
A gdzie jest takie miasteczko?
Nad kolorową rzeczką.

Rozmowa na temat wiersza, pytania: Gdzie znajdowało się miasteczko? Jakie kolory miały domy i ich dachy? Jakie były tam zwierzęta? Jakiego koloru były koty i psy?
Opowiedz, jak wyglądałoby twoje wymarzone miasteczko.

5. Praca z KP2.25 – dzieci odszukują na obrazku koła, kolorują je i liczą. Następnie rysują drogi Toli i Tomka do domów.

6. Mazurek Dąbrowskiego – słuchanie hymnu Polski. Wyjaśnienie słowa hymn. Rozmowa o tym, dlaczego i kiedy go śpiewamy oraz jaką postawę należy wtedy przyjąć. (zasoby Internetu)

7. Polska – słuchanie wiersza R. Przymusa oraz rozmowa na temat jego treści, pokazanie dziecku mapę Polski.

Polska – to taka kraina,
która się w sercu zaczyna.
Potem jest w myślach blisko,
w pięknej ziemi nad Wisłą.
Jej ścieżkami chodzimy,
budujemy, bronimy.
Polska – Ojczyzna...
Kraina, która się w sercu zaczyna.

Rozmowa z dzieckiem  na temat wiersza, dziecko mówi, o jakim kraju była mowa w wierszu.  Wyjaśnienie słowa: ojczyzna, Wisła, kraina.
Pytanie: Co to znaczy, że jesteśmy Polakami i mówimy po polsku?.
Pokazanie  dziecku, gdzie na mapie są: morze, góry, rzeka Wisła. (mapa Polski, zasoby Internetu)

8. Barwy ojczyste – zapoznanie z wierszem Cz. Janczarskiego- nauka wiersza na pamięć.

Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość,
biel – serce czyste.
Piękne są nasze
barwy ojczyste.
Rodzic wyjaśnia dziecku  słowo flaga. Demonstruje dziecku flagę narodową. Omawia jej wygląd, zwraca uwagę na kolorystykę i ułożenie kolorów.

9. „Stolica Polski” – zabawa – rodzic rozkłada pocztówki, ilustracje przedstawiające najbardziej znane miejsca w Warszawie, np.: Zamek Królewski, Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki, Syrenkę Warszawską, Grób Nieznanego Żołnierza. Zachęca dziecko do swobodnych wypowiedzi na temat oglądanych obrazków, Warszawa jest stolicą Polski.
Rodzic wyjaśnia dziecku znaczenie słowa stolica i pokazuje, gdzie jest na mapie.

10. Wars i Sawa – słuchanie legendy W. Chotomskiej.

Dawno, bardzo dawno temu, nad brzegiem Wisły mieszkał młody rybak Wars.
Któregoś dnia, gdy szedł nad rzekę, by zarzucić sieci, usłyszał piosenkę:
Siedem fal mnie strzeże
i siedem błyskawic.
Kto się ich nie lęka,
niech się tutaj zjawi.
Piosenkę śpiewała dziewczyna. Głos miała tak piękny, słodki i dźwięczny, że Wars nie zawahał
się ani chwili:
– Nie boję się niczego! – zawołał. Wskoczył do swojej łodzi i popłynął. Ledwo jednak odbił od
brzegu, rozpętała się straszliwa burza.
– Roztrzaskamy ci wiosła! – syczały błyskawice.
– Porwę twoje sieci na strzępy! – ryczał wicher.
– Zatopimy łódź! – groziły fale.
Ale Wars płynął tak szybko, że ani wicher, ani fale, ani błyskawice nie mogły go dogonić.
Kiedy był już w środku rzeki, wśród zburzonych fal ujrzał dziwną postać: pół rybę, pół dziewczynę. Była to syrena. Zdziwił się Wars. Podpłynął bliżej. Wyciągnął rękę. Syrena podała tarczę
i miecz. I nagle... zmieniła się w piękną dziewczynę.
– Na imię mam Sawa – powiedziała. – Teraz ty broń mnie, rzeki i miasta.
A potem było jak w bajce:
Żyli długo i szczęśliwie
dzielny Wars i piękna Sawa.
Rosło miasto nad Wisłą –
dzielna, piękna Warszawa.
Fale płyną jak dawniej...
Wiatr powtarza piosenkę.
– Jaki herb ma Warszawa?
– Syrenkę!
Rozmowa na temat legendy, pytania: Jak miał na imię rybak? Jak miała na imię dziewczyna, którą postanowił uratować rybak? Jak wyglądała dziewczyna? Co straszyło rybaka? Co Wars dostał od dziewczyny? Jakie miasto założyli Wars i Sawa? Nad jaką rzeką powstało miasto Warszawa?.
 
11. Praca z KP2.26 – dzieci kolorują flagę Polski zgodnie ze wzorem.

12.„Most” – zabawa ruchowa z elementem zachowania równowagi. Rodzic  rozkłada na dywanie sznurek (w różnych kierunkach). Zadaniem dziecka  jest przejść po nim stopa za stopą, tak jak po moście, by nie spaść do rzeki.

13.Znak – słuchanie wiersza M. Łaszczuk.
Czy wiesz, jaki to znak:
w czerwonym polu biały ptak?
Wiem – odpowiedział Jędrek mały.
– To jest znak Polski: orzeł biały.

Rozmowa na temat przeczytanego wiersza. Rodzic  wyjaśnia dziecku, co to jest symbol narodowy – znak Polski, którym jest orzeł biały. Rodzic  prezentuje dziecku godło Polski. Dziecko opisuje, co na nim widzi. Poznaje nazwę ptaka na godle – orła białego.
 
14.„Symbole narodowe” – praca z wykorzystaniem W.36. Dziecko wycina obrazek przedstawiający godło Polski, rozcina na cztery części, układa według wzoru i nakleja na kartki

15. „Białe orły” – zabawa ruchowa. Dziecko biega  przy muzyce, naśladuje lot orła (ręce rozłożone w bok, porusza nimi jak skrzydłami). Gdy muzyka cichnie, na hasło : Orły lądują dziecko zatrzymuje się i opuszcza ręce.

Drodzy Rodzice!

W tym tygodniu mówimy o Polsce. Rozmawiamy o symbolach narodowych: fladze, godle i hymnie. Dziecko poznaje pojęcie ojczyzna i dowiaduje się, że Polak jest osobą, która mówi po polsku, a jego krajem jest Polska. Oglądamy mapę i odnajdujemy na niej morze, góry i Wisłę. Słuchamy hymnu i mówimy o tym, kiedy i dlaczego go śpiewamy oraz jak należy się zachować, gdy się go słyszy. Dziecko wie, czym są i jak wyglądają flaga i godło Polski – Orzeł Biały. Dziecko słucha wierszy związanych z tematem tygodnia.
Dziecko wie, że Warszawa jest stolicą Polski, ogląda herb i zdjęcia znanych miejsc w Warszawie. Poznaje legendę o Warsie i Sawie.

Dziecko już od pierwszych chwil życia przygotowuje się do dorosłości. To, co słyszy i widzi oraz sposób, w jaki jest traktowane, wpływa na to, co będzie myślało w przyszłości o sobie, innych i otaczającym świecie oraz jak będzie postępowało. Dlatego ważne jest, by rozmawiać z nim we właściwy sposób: mówić o swoich uczuciach („jest mi przykro, że...”), nie oceniać, ale opisywać, co się stało („nie sprzątnąłeś zabawek” zamiast „jesteś bałaganiarzem”), nie porównywać do innych „Zuzia zawsze ma porządek”), dać rozwiązanie („teraz powrzucaj zabawki do pudełka”), chwalić.
Oczywiście bycie idealnym nie jest możliwe. Każdy czasem się denerwuje i maluch musi nauczyć się, że złość jest potrzebna, jak jego zachowania wpływają na innych, oraz że nie wszystko jest jego winą. Dobrze jest w takiej sytuacji pokazać dziecku, w jaki sposób radzić sobie ze swoimi emocjami,
nie raniąc innych. Zamiast krzyczeć, lepiej wyjść do innego pomieszczenia, uspokoić się, a potem wyjaśnić, co się stało i dlaczego, na przykład: „Zdenerwowałem się, jak zobaczyłem, że stłukłaś słoik i cała podłoga jest brudna” lub „Byłam zła, bo winda uciekła mi sprzed nosa”. Jeśli nie udało się zachować spokoju, być może warto dodać: „Przepraszam, że na ciebie nakrzyczałem”. W ten sposób uczy się przepraszania, wybaczania i budowania zdrowych relacji oraz tego, że choć wpływamy na siebie nawzajem, każdy jest odpowiedzialny za własne emocje.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 maj 2020 09:22
Więcej w tej kategorii: « Tajemnice książek W krainie muzyki »