Zdalne nauczanie - dzieci trzyletnie

poniedziałek, 11 maj 2020 08:04

Propozycje zabaw i ćwiczeń dla dzieci 3-letnich i ich Rodziców do realizacji w dniach 11-17.05.2020.

W krainie muzyki

1.Piosenka do słuchania i zabawy dziecka z rodzicami:
Kto się boi smoka?
sł. Małgorzata Nawrocka, muz. Michał Witecki
Kto się boi smoka, (lornetka z dłoni, rozglądamy się)
może lis, a może foka? (wskazujemy na prawą i lewą stronę)
Kto się boi smoka (lornetka z dłoni, rozglądamy się)
i uciekać chce? (bieg w miejscu)
Kto się boi smoka, (lornetka z dłoni, rozglądamy się)
może lis, a może foka? (wskazujemy na prawą i lewą stronę)
Kto się boi smoka? (lornetka z dłoni, rozglądamy się)
Bo ja nie. (wskazujemy na siebie, zaprzeczamy głową)
Gdyby chciał księżniczkę pożreć na śniadanie,
to za karę potem lodów nie dostanie.
Kto się boi smoka...
Jeśli będzie dzieci straszył na spacerze,
to mu nie pozwolę jeździć na rowerze.
Kto się boi smoka...
Wychowanie smoka to niełatwa sprawa.
Kto dokona tego, ten dostanie brawa.
Kto się boi smoka...

2. „Co to za zwierzę?” –dziecko naśladuje gestem wybrane zwierzę. Smok – dziecko robi tubę z dłoni i dmucha (zieje ogniem); lis – dziecko wyciąga pazury, robi groźne miny, foka – dziecko klaszcze w dłonie itp.

3. Rysowanie przy muzyce –  usprawnianie małej motoryki, słuchanie muzyki, oddawanie jej nastroju w formie plastycznej- muzyka do wyboru klasyczna lub dla dzieci.

4. „Wiatr, deszcz, ulewa” – zabawa ruchowa. Eksperymentowanie z dźwiękiem, rozwijanie wyobraźni muzycznej, dziecko otrzymuje torebki foliowe,   gazety. Dziecko porusza się do dowolnie wybranej muzyki. Na hasło: Deszcz dziecko, trzymając w jednej ręce gazetę, palcami drugiej dłoni wystukuje deszcz (rodzic może sugerować siłę deszczu: Delikatnie kropi; Ciężkie krople spadają do kałuży), na hasło: Wiatr dziecko szeleści torebkami foliowymi, na hasło: Ulewa– odgłosy  obu rekwizytów naraz.

5.  „Pszczółki” – praca konstrukcyjna według wzoru rodzic pomaga dziecku wykonać pszczółkę. Nakładamy na rolkę papieru naprzemiennie frotki żółte i czarne do ich wyczerpania, zgniatamy chusteczkę (lub dwie) w kulkę, okrywamy kulkę trzecią chusteczką i wpychamy do otworu rolki, tak aby część kulki wystawała, czarnym flamastrem rysujemy oczy na kulce (można zrobić tylko kropki), pasek folii przekładamy przez dowolną frotkę i zawiązujemy supeł. Rodzic zachęca dziecko do samodzielnej pracy, w trudnych sytuacjach pomaga lub przypomina o kolejnej czynności.

6. „Ciekawe instrumenty” – zachęcanie do samodzielnego konstruowania instrumentów perkusyjnych. Rodzic w dużym pojemniku ma różne przedmioty domowego użytku.  Dziecko odgaduje, jakie przedmioty mogą wydawać te dźwięki: klucze, papier, książka, sztućce, kubek ceramiczny, telefon, butelka z wodą, zszywacz, folia. Następnie  zachęcamy dziecko do wykonania własnych instrumentów:
– grzechotki-ryżotki: do pojemniczka po jogurcie dziecko wsypuje ryż, zakłada papierową serwetkę i mocuje serwetkę za pomocą gumki recepturki;
– talerzy: dwa papierowe talerze spięte zszywaczem, dziecko wkłada do środka ziarna fasoli przez
pozostawiony mały otwór, zakleja otwór za pomocą papieru samoprzylepnego;
– szeleszczącego patyka: dziecko w górnej części patyka przywiązuje na supeł paski folii. Potrząsając i machając, słucha szelestu pasków. •materiały do wykorzystania do pracy konstrukcyjnej- pojemniki po jogurtach, ryż, talerze papierowe lub plastikowe, fasola, paski papieru samoprzylepnego, patyki, paski folii (np. z torby jednorazowej)

7.  „Orkiestra” A. Frączek – rozpoznawanie i podawanie nazw instrumentów, poszerzanie kompetencji komunikacyjnych.
„Orkiestra”
Bum bum bum!
Tra, ta, ta,
w naszym domu
wciąż ktoś gra.
Antek dudni na puzonie,
naśladując wściekłe słonie,
Franek w trąbę dziko dmie,
musisz słuchać, chcesz czy nie.
Stryj Ignacy na pianinie
brzdąka gamę co godzinę.
Rock and rolla na cymbałkach
wystukuje ciocia Alka.
Ja koncerty daję w przerwach,
po mistrzowsku gram na nerwach.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 maj 2020 08:11