Zdalne nauczanie - dzieci trzyletnie

poniedziałek, 25 maj 2020 10:36

Propozycje zabaw i ćwiczeń dla dzieci 3-letnich i ich Rodziców do realizacji w dniach 25-31.05.2020

Tematyka kompleksowa „Święto mamy i taty”

1.  „Spacer z mamą” – zabawa ruchowa. Dziecko dobiera się w parze z mamą. Jedna osoba jest mamą – mama jest duża, a druga jej dzieckiem – dziecko jest małe, więc kuca. Mama chwyta dziecko za rączkę i idą razem na spacer. Po kilku krokach następuje zamiana ról.

2. Tralala dla mamy i taty – słuchanie piosenki, zachęcanie dzieci do śpiewania z rodzicami. ( internet)
„Tralala dla mamy i taty”- sł. Agnieszka Galica, muz. Tadeusz Pabisiak
Moja mama jest kochana,
moja mama wszystko wie
Kiedy do mnie się uśmiecha,
tak zaśpiewam jej.
Ref.: Tralala, trampampam,
najpiękniejszą mamę mam.
Tralala, trampampam,
zaraz mamie buzi dam.
W domu, w sklepie, na spacerze
z moim tatą nie jest źle.
Gdy prowadzi mnie za rękę,
to uśmiecham się.
Ref.: Tralala, trampampam,
wspaniałego tatę mam.
Tralala, trampampam,
mamie, tacie buzi dam.

3.„Piłka” – zabawa ruchowa z elementem chwytu i ćwiczeniem mięśni brzucha.  Dziecko otrzymuje piłkę, siada w siadzie prostym, wkłada piłkę między stopy. Przechodzi do leżenia na plecach, wyciąga ręce za głowę, podnosi nogi i przekłada piłkę ponad głową do rąk. Zabawę należy powtórzyć kilkukrotnie.

4.„Narysuj mamę, narysuj tatę” – rysowanie postaci, rozwijanie zdolności manualnych. Dziecko rysuje postać wybranego rodzica lub ich oboje na kartce A4.

5.„Co to za przedmioty?” – zachęcanie do pomagania rodzicom w codziennych obowiązkach, rozwiazywanie zagadek literackich. Rodzic czyta zagadki dziecku .

Ta czupryna na długim patyku zmywa brud z podłogi szybko i bez krzyku. (mop) Kawałek tkaniny skromnie na ciebie zerka.
Zetrze kurz szybciutko, bo to mała... (ścierka)
Co to za maszyna z nosem długim jak u słonia?
Zbierze paprochy, brud z dywanu pokona. (odkurzacz)
Leży obok drzwi, bez słowa, cichutko.
Gdy wytrzesz w nią buty, będzie czyściutko. (wycieraczka)
Te dwie siostry pracują zawsze w zgodzie.
Jedna zmiecie piach, wyrzuci go druga. (zmiotka i szufelka)

6. „Co robię?” – zabawa z elementem pantomimy.  Dzieci naśladują czynności porządkowe, rodzice określają wykonywane czynności (np. zamiatasz, odkurzasz, wycierasz buty itp.). Dzieci podają swoje pomysły.

7.„Zawody” – zabawa dydaktyczna. Wskazywanie, czym zajmują się rodzice w swej pracy, rozpoznawanie i podawanie nazw wybranych zawodów. Rodzic naśladuje ruchem czynności  i pyta: Kim jestem?: badanie dziecka – lekarzem, strzyżenie – fryzjerem, gotowanie – kucharzem. Rodzic układa na dywanie atrybuty wybranych zawodów : fryzjer – nożyczki, grzebień, suszarka do włosów, kucharz – garnek, ,fartuch kuchenny,itp . Prosi dziecko, aby podało nazwy przedmiotów, których używają poszczególne osoby w swojej pracy, i wskazało je .

8.Taniec dla rodziców” – do wybranej muzyki dziecko tańczy na gazecie, tak by nie wyjść stopami .poza granice gazety.

9.„Tulipany” – konstruowanie według wzoru z wykorzystaniem z wyprawki W.36. Dziecko wypycha wszystkie elementy, rodzic prezentuje sposób złączenia poszczególnych elementów. Pomaga dziecku przy wykonaniu zadania.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 maj 2020 11:00
Więcej w tej kategorii: « Wrażenia i uczucia Dzień Dziecka »