14 marca 2016 roku dzieci 3 - letnie z grupy I „Słoneczka” wzięły udział w zajęciach z zakresu zdrowego odżywiania. Głównym celem zajęć było poznanie zdrowej i niezdrowej żywności.
Dzieci oglądały i analizowały na tablicach demonstracyjnych Zdrową żywność i Niezdrową żywność, tworzyły „Zdrowy jadłospis”, bawiły się przy muzyce w Sałatkę owocową, sałatkę warzywną, kolorowały owoce lub warzywa wybrane przez siebie, rozwiązywały Smaczne zagadki. Na koniec odbyła się wspólna degustacja owoców i warzyw.
Zajęcie zrealizowano w ramach zadania pn. „Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach” - „Bliskie spotkania ze wsią” - Program z zakresu edukacji przyrodniczej i ekologicznej, realizowany w Publicznym Przedszkolu nr 1 w Radomsku.
Scenariusz zajęcia w grupie 3-latków
Temat: Co jest zdrowe, a co nie? – pomóżmy Tuptusiowi.
Cele ogólne
- poznanie zasad zdrowego odżywiania
- zachęcanie do próbowania różnych produktów
Cele operacyjne
Dziecko:
wymienia zdrowe i niezdrowe produkty
rozumie, na czym polega zdrowe odżywianie
próbuje różne produkty spożywcze, rozpoznaje je po smaku
bawi się przy muzyce
Metody: aktywizujące – wyzwalanie ekspresji słownej, ruchowej, problemowe, praktyczne.
Forma pracy: zbiorowa, indywidyalna.
Środki dydaktyczne: tablice demonstracyjne Zdrowa żywność, Niezdrowa żywność,obrazki różnych produktów spożywczych, dwa papierowe talerze – czerwony i zielony, kartki z konturami owoców i warzyw, kredki, emblematy z owocami i warzywami, sznurek, kawałki różnych produktów spożywczych do zagadek.
Przebieg
1.Powitanie dzieci przez jeżyka Tuptusia. Jeżyk prosi dzieci, by nauczyły go zdrowego odżywiania.
2.Oglądanie tablic demonstracyjnych Zdrowa żywność, Niezdrowa żywność. Nazywanie produktów zamieszczonych na tablicach, określanie, które są zdrowe, a które nie.
3.Zabawa Zdrowy jadłospis . Na dywanie rozłożone są obrazki różnych produktów (zdrowych i niezdrowych) oraz dwa talerze – czerwony i zielony. Jeżyk Tuptuś prosi dzieci o pomoc, bo nie wie, które produkty są zdrowe, a które niezdrowe. Każde dziecka bierze jeden produkt, nazywa go i odkłada na właściwy talerzyk – zdrowe na zielony, niezdrowe na czerwony.
4.Zabawa ruchowa przy muzyce Sałatka owocowa, sałatka warzywna. Na środku sali ułożone jest ze sznurka duże koło – miska na sałatkę. Każde dziecko dostaje emblemat z warzywem lub owocem. Dzieci poruszają się wokół miski w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce nauczyciel podaje hasło: Sałatka owocowa! lub Sałatka warzywna! - wtedy do środka koła wchodzą i siadają odpowiednio dzieci owoce lub dzieci warzywa.
5.Kolorowanie sylwet owoców lub warzyw wybranych przez dzieci.
6.Smaczne zagadki – rozpoznawanie produktów spożywczych za pomocą zmysłu smaku.
7.Wspólna degustacja talerza warzyw i owoców przygotowanego przez panie kucharki.