środa, 05 luty 2020 09:15

"Przedszkolak zbiera, segreguje, przyrodę szanuje"

Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach w roku szkolnym 2019/2020
Program Edukacji Ekologicznej pt.
„Przedszkolak mały i duży przyrodzie służy- zbiera, segreguje, środowisko szanuje” realizowany w Publicznym Przedszkolu nr  1 im.  Jana Brzechwy w Radomsku

Informacje o realizowanym Programie:
Nazwa zadania :
Program Edukacji Ekologicznej pt. „ Przedszkolak  mały i duży przyrodzie służy- zbiera, segreguje, środowisko szanuje” realizowany w Publicznym Przedszkolu nr  1 im.  Jana Brzechwy w Radomsku

Obszar priorytetowy:
Wzbogacenie wiedzy  i podniesienie poziomu świadomości ekologicznej dzieci i ich rodziców w zakresie racjonalizacji gospodarki odpadami i zapobieganiu ich powstawania.

Program pt. „ Przedszkolak  mały i duży przyrodzie służy- zbiera, segreguje, środowisko szanuje” skierowany jest do wszystkich wychowanków przedszkola, ich rodziców, pracowników naszej placówki, społeczności lokalnej i dzieci z radomszczańskich przedszkoli, co pozwala na integrowanie oraz aktywizowanie środowiska rodzinnego i lokalnego z przedszkolem w ramach edukacji ekologicznej i przyrodniczej.

Program ma za zadanie uświadomić dzieciom i rodzicom możliwość bezpośredniej ochrony środowiska przyrodniczego poprzez racjonalną gospodarkę odpadami. Obejmuje działania, które mają na celu podnoszenie wśród uczestników projektu świadomości ekologicznej, szczególnie dotyczącej selektywnej zbiórki odpadów. Ważnym elementem jest poszerzanie wiedzy w zakresie postępowania z odpadami wytwarzanymi w każdym gospodarstwie domowym. Zarówno dzieci jak i rodzice w znacznym stopniu rozszerzą wiedzę ze szczególnym uwzględnieniem zbiórki, recyklingu i racjonalnej gospodarki odpadami oraz jej roli dla ochrony środowiska.

W ramach programu zaplanowano szereg warsztatów twórczych, atrakcji, konkursów, zajęć badawczych, specjalistycznych, wycieczek w obrębie  województwa łódzkiego. Poprzez wspólną zabawę oraz podejmowanie różnorodnych aktywności dzieci zdobędą wiele cennych informacji, które będą mogły zastosować w praktyce.

Na realizację programu zaplanowano zakup pomocy dydaktycznych dla naszych wychowanków ( zestaw doświadczalny- „Biodegradacja”, aktywny zestaw klasowy „Segregacja odpadów”, interaktywny zestaw demonstracyjny- wersja magnetyczna „ Segregujemy odpady”, trzykomorowy pojemnik z lupami do biodegradacji itp.)
Wartość ogólna zadania : 39 974,00 zł.
Wkład własny Publicznego Przedszkola nr 1 w Radomsku: 4 974,00 zł.
Wysokość oraz forma dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Łodzi : dofinansowanie w formie dotacji w kwocie 35 000,00 zł.
Termin realizacji Programu 01.02.2020- 30.06.2020r.