Aktualności rok szkolny 2021/2022

środa, 24 styczeń 2018 10:40

Nowy Program Edukacji Ekologicznej

Informacje o realizowanym Programie:

Nazwa zadania:

Program Edukacji Ekologicznej p.n.: „Pokonamy Smoga – chcemy oddychać czystym powietrzem” program realizowany Publicznym Przedszkolu nr 1  w Radomsku

Obszar priorytetowy:

Podniesienie poziomu świadomości ekologicznej dzieci i ich rodziców nt. zagrożeń związanych z emisją pyłów i szkodliwych gazów dla środowiska.

Wartość ogólna zadania:  23 700,00 zł
Wkład własny Publicznego Przedszkola nr 1 w Radomsku:  3 983,00 zł
Wysokość oraz forma dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Łodzi:
dofinansowanie w formie dotacji w kwocie  19 717,00  zł
Termin realizacji Programu:  01.02.2018r. – 30.06.2018r.

pokonamy smoga2

Opis Programu:

Program p.n.: „Pokonamy smoga – chcemy oddychać czysty powietrzem” skierowany jest do wszystkich wychowanków przedszkola i ich rodziców, pracowników naszej placówki, dzieci z radomszczańskich przedszkoli i społeczności lokalnej, co pozwala na wyrównywanie szans edukacyjnych i integrowanie środowiska rodzinnego i lokalnego z przedszkolem w ramach edukacji ekologicznej, ukierunkowanej na ochronę środowiska, a w szczególności powietrza.

Program daje dzieciom i ich rodzicom możliwość wzbogacania wiedzy o tematyce ekologicznej, dotyczącej problematyki zanieczyszczenia powietrza, poczucia odpowiedzialności oraz troski o jego czystość dzięki m.in. współpracy  z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej w Radomsku (EKO - edukacja), spotkaniem z lekarzem pulmonologiem, seans w Mobilnym Planetarium, współpraca z radomszczańskimi przedszkolami (konkursy wiedzy, plastyczne happeningi związane z czystym powietrzem), pokonkursowymi wystawami prac dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej, organizację plenerowych lekcji na temat zanieczyszczeń powietrza przy współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową nr 7 w Radomsku.

W ramach programu zaplanowano  wycieczek autokarowe dla wychowanków naszego przedszkola promujące alternatywne źródła pozyskiwania energii (elektrownia, farma wiatraków – Bełchatów, Góra Kamieńsk), Łódzki Ogród Botaniczny ( znaczenie roślin w walce ze smogiem).

Prowadzenie happeningów, zajęć edukacyjnych, warsztatów ekologicznych, organizowanie wystaw, i przedstawień  na terenie przedszkola ma na celu wprowadzenia dzieci w zagadnienia dotyczące atmosfery ziemskiej, powietrza, procesów emisji zanieczyszczeń i wzrostu ich stężenia w powietrzu, wpływu zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie, poznawanie sposobów na poprawienie jakości powietrza, którym oddychamy.

W ramach programu zaplanowano zakup pomocy dydaktycznych dla naszych wychowanków (gry edukacyjne, zestawy kreatywne, plansze demonstracyjne, itp.).