Aktualności rok szkolny 2021/2022

piątek, 16 luty 2018 18:44

Ochrona powietrza przed gazami

16 lutego 2018 roku dzieci z oddziałów: II, III, IV, V, VI wzięły udział w warsztatach ekologicznych prowadzonych przez firmę „Świat przygód” z Łodzi.

Celem warsztatów było wprowadzenie dzieci w zagadnienia dotyczące powietrza, procesów emisji zanieczyszczeń oraz ich wpływu na nasze zdrowie. Były więc zabawy z wiatraczkami pomagające zrozumieć sposoby pozyskiwania energii elektrycznej, szukano źródeł zanieczyszczenia powietrza. Odbyła się demonstracja urządzeń oczyszczających powietrze. Dzieci mierzyły stopień zanieczyszczenia powietrza czytnikiem.

Wiele radości sprawiły im doświadczenia z piłką w imitacji tunelu aerodynamicznego oraz elektrostatyczne z balonami. Bardzo ciekawe było tworzenie w warunkach laboratoryjnych namiastki smogu. Poza tym dzieci rozpoznawały zapachy przyjemne (np. perfumy) i nieprzyjemne (gaz, spalone drewno) ukryte w słojach. Dzieci starsze szukały też sposobów na poprawienie jakości powietrza, którym oddychamy.

Warsztaty zrealizowano i zrefundowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach programu Edukacji Ekologicznej pn. „Pokonamy smoga – chcemy oddychać czystym powietrzem” realizowanym w Publicznym Przedszkolu nr 1 im. Jana Brzechwy w Radomsku.