13.05.2016r. w grupie dzieci 5–letnich (oddział V) odbyło się zajęcie z zakresu edukacji przyrodniczej pt. „Zwierzęta z wiejskiej zagrody i ich dzieci”. Jego celem było:
- rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych,
- utrwalenie nazw i wyglądu zwierząt żyjących w wiejskiej zagrodzie (dorosłych i młodych),
- zapoznanie ze znaczeniem zwierząt hodowlanych w życiu człowieka.
Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciu, dużą radość sprawiło im manipulowanie pacynkami i układanie dialogów do wybranych fragmentów wiersza.
Zajęcie przeprowadzono w ramach zadania pn. „Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach –„Bliskie spotkania ze wsią”– projekt z zakresu edukacji przyrodniczej i ekologicznej realizowany w Publicznym Przedszkolu nr 1 w Radomsku.
Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczej przeprowadzonego w grupie dzieci 5-letnich.
Temat: Zwierzęta z wiejskiej zagrody i ich dzieci.
Cele ogólne:
- utrwalenie nazw i wyglądu zwierząt z wiejskiego podwórka (dorosłych i młodych),
- zapoznanie dzieci ze znaczeniem zwierząt hodowlanych w życiu człowieka,
- usprawnianie narządów mowy,
- rozwijanie umiejętności opisywania wyglądu za pomocą przymiotników.
Cele operacyjnie
Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa zwierzęta z wiejskiego podwórka,
- wyjaśnia znaczenie zwierząt hodowlanych w życiu człowieka, podaje przykłady wykorzystania mleka, wełny, włosia końskiego, piór i jajek,
- naśladuje głosy zwierząt,
- opisuje wygląd zwierząt za pomocą określeń przymiotnikowych,
- wyróżnia głoski w nagłosie i wygłosie.
Formy: zbiorowa, indywidualna
Metody: podające, aktywizujące, praktyczne.
Środki dydaktyczne: wiersz S. Karaszewskiego pt „Na wiejskim podwórku”, plansza przedstawiająca zwierzęta na wiejskim podwórku, obrazki zwierząt (mama – dziecko), pacynki (zwierzęta), płyta CD, papierowe talerzyki, papier kolorowy, klej.
Przebieg:
1. „Kto mieszka na wsi?” – wskazywanie właściwych obrazków zwierząt.
2. „Czarodziejskie podwórko” - zagadki słuchowe. Rozpoznawanie głosów zwierząt.
3. „Na wiejskim podwórku” – wysłuchanie wiersz S. Karaszewskiego.
4. Analiza treści utworu.
- Odgrywanie scenek z użyciem pacynek. Układanie dialogów.
5. Rozpoznawanie i nazywanie zwierząt. Globalne czytanie wyrazów (kura, krowa, koń, świnia, kaczka, gęś). Rozpoznawanie pierwszej głoski.
6. „Dzieci i ich rodzice” - dobieranie zwierząt w pary (mama - dziecko). Dobieranie zdrobnień. Opisywanie młodych zwierząt za pomocą określeń przymiotnikowych.
7. „Farma cioci Teci?” – zabawa ruchowa przy piosence.
8. Określanie znaczenia zwierząt w oparciu o ilustracje.
9. „Wiejskie przysmaki” – rozmowa na temat korzyści, jakie daje hodowla zwierząt.
10. „Podwórkowe melodie” –ćwiczenia artykulacyjne.
11. Wykonanie zwierzątek z papierowych talerzyków.