Utworzenie Punktu dydaktycznego „Ptasi zagajnik”
Publiczne Przedszkole nr 1 w Radomsku w ramach konkursu „Nasze Ekologiczne Pracownie” pozyskało środki finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na utworzenie punktu dydaktycznego pn. „Ptasi zagajnik” przy Publicznym Przedszkolu nr 1 im. Jana Brzechwy w Radomsku”.
Kwota dofinansowania w/w zadania z WFOŚiGW w Łodzi wyniosła 60 000,00 zł, przy jednoczesnym udziale własnym przedszkola w kwocie 3 163 ,00 zł.
Celem utworzenia punktu dydaktycznego ogrodzie przedszkolnym jest kształtowanie właściwej postawy wobec środowiska przyrodniczego, bowiem jednym ze skutecznych czynników aktywizujących dzieci jest kontakt z przyrodą, która jest bogatym źródłem przeżyć, wrażeń i doznań. Poprzez wspólną zabawę oraz podejmowanie różnorodnych działań dzieci zdobędą wiele cennych informacji dotyczących świata roślin i zwierząt.
Na potrzeby dydaktyczno-naukowe w ogrodzie zostanie utworzonych kilka stref, dzięki którym będą prowadzone różnorodne zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczo- ekologicznej:
- „Żywy karmnik” - rośliny krzewiaste, drzewa iglaste i liściaste będące pokarmem dla ptaków
- „Laboratorium pod chmurką” - stacja meteorologiczna
- „Ptasi zakątek” - stworzenie miejsca przyjaznego ptakom poprzez zainstalowanie karmików i budek lęgowych
- Wiata edukacyjna z tablicami tematycznymi – ptaki i drzewa
Projekt stworzenia przyszkolnego ogrodu – „Nasze Ekologiczne Pracownie” - ma na celu prowadzenie ciekawej edukacji w ramach zajęć terenowych. Przebywanie w ogrodzie niesie za sobą wiele pozytywów: walory zdrowotne, rozwijanie sprawności ruchowej, wyczulenie na zapachy, kolory, rozbudzenie ciekawości i zaostrzenie zmysłu obserwacji. Duże znaczenie mają także walory wychowawcze pracy w ogródku i korzyści jakie niesie wykorzystanie go w procesie dydaktycznym, a także obserwacja i dokarmianie ptaków.
Założeniem projektu jest utworzenie ogrodu tak, aby wykorzystać istniejącą naturalną przestrzeń w pobliżu przedszkola do celów dydaktycznych przy jednoczesnym zagospodarowaniu terenu w sposób estetyczny i zgodny z zasadami ekologii. Ogródek dydaktyczny jest miejscem, gdzie przedszkolaki będą zdobywać umiejętności m.in. z zakresu: rozpoznawania i nazywania drzew, planowania prac w ogrodzie, formowania krzewów, obserwacji i rozpoznawania pospolitych gatunków ptaków, samodzielnego dokonywania pomiarów w stacji meteorologicznej.
Nasza Ekologiczna Pracownia „Ptasi zagajnik”
W miesiącu marcu 2025 r. rozpoczęła się pierwsza część budowy Naszej Ekologicznej Pracowni „Ptasi zagajnik”. Firma KMK z Wielunia postawiła wiatę z tablicami edukacyjnymi, grę „Światowid”, grę 4x4 „Drzewa” do zabaw w terenie, tablicę „Ptasie mieszkania”, Klatkę Stevensona czyli stację meteorologiczną.
Wiata edukacyjna, będzie miejscem odpoczynku dla wychowanków przedszkola, schronieniem w upalne dni, jak również posłuży do celów dydaktycznych, umożliwiać będzie prowadzenie atrakcyjnych zajęć na świeżym powietrzu- nauka połączona z zabawą. Wiata w ogrodzie przedszkola to wspaniałe narzędzie dydaktyczne, które zachęci do zagłębiania się w tematy związane z ekologią, ochroną środowiska, ale także drzewami i ptakami. Zaplanowano w niej sporę liczbę zajęć z edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Układ ogrodu przedszkolnego zakłada jego pełne wykorzystanie w ciągu całego roku szkolnego. Poszczególne strefy będą wykorzystywane do zajęć dydaktycznych w kolejnych porach roku szkolnego i kalendarzowego.
W miesiącu maju 2025 nastąpi kolejny etap prac, będą to prace ogrodowe- posadzenie roślin: krzewów, kwiatów i założenie „oczka wodnego”. O postępach prac przy powstawaniu Punktu dydaktycznego „Ptasi zagajnik” będziemy na bieżąco informować.